ΔΙΔ ΓΛΩ 070: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑ (6 ECTS)

Προπτυχιακό
Εαρινό εξάμηνο
Ειδίκευση Γλωσσολογίας (κατ΄επιλογή υποχρεωτικό)

Διδάσκοντες
Κόντα Ειρήνη
Φωτιάδου Γεωργία

Το μάθημα εστιάζει στη σχέση γλωσσολογίας και εκπαίδευσης και επικεντρώνει το ενδιαφέρον του σε τρεις τομείς: α. στις γλωσσολογικές παραδόσεις που μπορούν να αξιοποιηθούν, προκειμένου να περιγραφεί και να κατανοηθεί ο θεσμός της εκπαίδευσης και η εκπαιδευτική διαδικασία· β. στην ανάλυση διεθνών τάσεων στη γλωσσική διδασκαλία· γ. στην ανάλυση διδακτικών πρακτικών και μαθησιακού υλικού με την αξιοποίηση του (α) και (β).

Το μάθημα προσφέρεται μόνον σε 120 φοιτητές/τριες του 5ου εξαμήνου για την απόκτηση του ΠΠΔΕ. Είναι υποχρεωτικό για όσους/ες ακολουθούν την ειδίκευση Γλωσσολογίας και επιλεγόμενο από όσους/ες ακολουθούν τις άλλες ειδικεύσεις του Τμήματος. Προϋπόθεση για να επιλέξουν το μάθημα οι φοιτητές/τριες (ανεξαρτήτως ειδίκευσης) είναι να έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς τα μαθήματα ΓΛΩ 301 και ΓΛΩ 304.

Δελτίο μαθήματος (ΜΟΔΙΠ)
elearning