Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Γλωσσολογίας

ΦΕΚ Ίδρυσης: Β’ 3445/17.8.2018
Συντονιστική Eπιτροπή: Γεώργιος Παπαναστασίου (αναπληρ.διευθ., ειδίκευση ΙΒΓ), Καραλή Μαρία (ειδίκευση ΙΒΓ), Μιχελιουδάκης Δημήτρης (ειδίκευση ΘΕΓ), Τάντος Αλέξανδρος (ειδίκευση ΘΕΓ)

Η ειδίκευση της Γλωσσολογίας αποσκοπεί: (α) στην άσκηση των φοιτητών/-τριών στην ερευνητική μεθοδολογία, (β) στην εξοικείωσή τους με ειδικότερα ζητήματα που αφορούν τη θεωρία της γλώσσας, τη γλωσσική αλλαγή, τις γλώσσες γενικά και ειδικότερα την ελληνική γλώσσα, την περιγραφή της, τη διδασκαλία της, τη γραφή της, την ιστορία της και τις σχέσεις της με άλλες γλώσσες, ιδίως με αυτές των Βαλκανίων και της Μικράς Ασίας (βλ. και παρακάτω), (γ) στην καλλιέργεια της κριτικής και αναλυτικής τους σκέψης με στόχο τον δημιουργικό αναστοχασμό στα παραπάνω ζητήματα, (δ) στη συλλογή, διαχείριση, περιγραφή και ανάλυση γλωσσικών δεδομένων, (ε) στην καλλιέργεια διεπιστημονικών προσεγγίσεων της Γλωσσολογίας, Θεωρητικής και Εφαρμοσμένης, Ιστορικής και Βαλκανικής, (στ) στην εξοικείωσή τους με τις Νέες Τεχνολογίες.

Η περαιτέρω εξειδίκευση στη Θεωρητική και Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία αποσκοπεί ειδικότερα στην εξοικείωση των φοιτητών/-τριών με ζητήματα που αφορούν τη θεωρία της γλώσσας, τις γλώσσες γενικά και ειδικότερα την ελληνική γλώσσα, την περιγραφή της και τη διδασκαλία της. Η περαιτέρω εξειδίκευση στην Ιστορική και Βαλκανική Γλωσσολογία αποσκοπεί ειδικότερα στην εξοικείωση των φοιτητών/-τριών με ζητήματα που αφορούν τη γλωσσική αλλαγή, την ιστορία των γλωσσών γενικά και ειδικότερα την ιστορία της ελληνικής γλώσσας καθώς και τις σχέσεις της με άλλες γλώσσες, ιδίως με αυτές των Βαλκανίων και της Μικράς Ασίας.

Επιπλέον της βασικής γνώσης της επιστήμης και του επαγγέλματός τους, οι απόφοιτοι του Π.Μ.Σ. έχουν την ικανότητα: (α) να εφαρμόζουν τη γνώση στην πράξη, (β) να επικοινωνούν σε μια δεύτερη γλώσσα, (γ) να αναζητούν, αναλύουν και συνθέτουν δεδομένα και πληροφορίες, κάνοντας χρήση της κατάλληλης τεχνολογίας, (δ) να προσαρμόζονται σε νέες καταστάσεις και να παίρνουν αποφάσεις, (ε) να εργάζονται αυτόνομα ή σε ομάδα σε διαθνές ή/και διεπιστημονικό περιβάλλον, (στ) να να παράγουν νέες ιδέες και επιστημονική γνώση, να σχεδιάζουν και να διαχειρίζονται επιστημονικά και ερευνητικά έργα, (ζ) να σέβονται τη διαφορετικότητα, την πολυπολιτισμικότητα και το φυσικό περιβάλλον, (η) να επιδεικνύουν επαγγελματική, κοινωνική και ηθική υπευθυνότητα, και ευαισθησία σε θέματα φύλου, (θ) να έχουν ικανότητα κριτικής και αυτοκριτικής, και (ι) να προάγουν την ελεύθερη, παραγωγική και επαγωγική σκέψη.

Μαθήματα 2023-2024
Χειμερινό εξάμηνο
ΘΕΓ 801 ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ (10 ECTS)
ΘΕΓ 803 ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΦΩΝΟΛΟΓΙΑΣ (10 ECTS)