Κατατακτήριες Εξετάσεις

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1, παρ. 1 της Φ1/292329/Β3 ΥΑ (ΦΕΚ.3185/16.12.2013, τΒ΄), κατόπιν γραπτών εξετάσεων, στο Τμήμα Φιλολογίας γίνονται δεκτοί οι κάτοχοι πτυχίων Πανεπιστημίων και ανωτάτων σχολών διετούς κύκλου σπουδών, καθώς και οι κάτοχοι ισότιμων τίτλων προς αυτά σε κάθε Τμήμα ΤΕΙ ή Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.

Η περίοδος υποβολής των αιτήσεων διαρκεί από την 1η έως την 15η Νοεμβρίου.

Τρόπος υποβολής
Α) δια ζώσης στη Γραμματεία του Tμήματος (Κτίριο Διοίκησης 2ος όροφος), ώρες 12:00 – 13.30
Β) ταχυδρομικά (με ταχυδρομική επιστολή ή μέσω ταχυεξυπηρέτησης-courier), στη διεύθυνση:
Γραμματεία Τμήματος Φιλολογίας
2ος όροφος
Κτίριο Διοίκησης (Καραθοδωρή)
Πανεπιστημιούπολη ΑΠΘ
Θεσσαλονίκη, ΤΚ. 54124
Γ) μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email) στη διεύθυνση: info@lit.auth.gr

Δικαιολογητικά
α) Αίτηση (στην οποία αναγράφονται και τα στοιχεία επικοινωνίας: τηλέφωνο & email),
β) Αντίγραφο πτυχίου ή πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών

Οι γραπτές εξετάσεις διεξάγονται από 1 έως 20 Δεκεμβρίου και το πρόγραμμα ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα του Τμήματος μετά τις 20 Νοεμβρίου.