ΨΜΦΣ ΙΙ: ΨΗΦΙΑΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΙI

Κωστοπούλου Βάσω
Σακελλαρίου Μαρία
Σαχπεκίδου Σοφία

Κύκλος πέντε δίωρων σεμιναρίων για την εξοικείωση των φοιτητών/τριών του Τμήματος με τις δυνατότητες που προσφέρει η Πληροφορική για τις Φιλολογικές Σπουδές με περιεχόμενο την παρουσίαση και χρήση: των Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών-Ηλεκτρονικών Πηγών του Συστήματος Βιβλιοθηκών του Α.Π.Θ. και των Βάσεων Δεδομένων των σχετικών με τις Φιλολογικές Σπουδές (αναζήτηση βιβλιογραφίας σχετικής με τις Κλασικές, Μεσαιωνικές, Νεοελληνικές Σπουδές καθώς και τη Γλώσσα και τη Γλωσσολογία).

To Σεμινάριο αποτελεί διδακτική ενότητα με το μάθημα ΓΛΩ 304: Εισαγωγή στη Γλωσσολογία IΙ  και είναι υποχρεωτικό για όσους/ες εισήχθησαν από το 2015-2016 και εξής.

Στο τέλος του σεμιναρίου δίνεται βεβαίωση παρακολούθησης, η οποία είναι απαραίτητη για την επιτυχή ολοκλήρωση των υποχρεώσεων των φοιτητών/τριών στο μάθημα ΓΛΩ 304 και την καταχώριση της βαθμολογίας του μαθήματος στη μερίδα τους.

elearning