Νοβοχάτκο Άννα

anovokhatko@lit.auth.gr
Γρ. 203 ν.κ.
Συνεργασία: Τε 16.00-18.00 μόνο κατόπιν ηλεκτρονικής συνεννόησης

Η Anna A. Novokhatko σπούδασε κλασική φιλολογία στα Πανεπιστήμια Lomonossov της Μόσχας και Humbold-Universität zu Berlin (B.A. και M.A. 2000) και συνέχισε τις διδακτορικές της σπουδές στα Πανεπιστήμια Lomonossov της Μόσχας και Albert-Ludwigs-Universität Freiburg (Ph.D. 2004). Έχει διδάξει αρχαία ελληνική και λατινική γλώσσα και λογοτεχνία στα Πανεπιστήμια Lomonossov της Μόσχας (2003-2006) και Freiburg (2008-2019). Από το 2020 είναι αναπληρώτρια καθηγήτρια Κλασικής Φιλολογίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν γνωστικές σπουδές, γνωστικές θεωρίες της μεταφοράς και αρχαίους προβληματισμούς για τη μεταφορά, ιστορία και ορολογία της αρχαίας φιλολογίας, κειμενοκριτική, αρχαία ελληνική κωμωδία. Επιπλέον, ενδιαφέρεται για τις μεθοδολογίες και την ανάπτυξη των Ψηφιακών Κλασικών. Είναι μέλος της ομάδας εργασίας Digital Classics (BridgeClassics), Institut für Klassische Philologie, Humboldt-Universität zu Berlin (https://www.klassphil.hu-berlin.de/de/ak-bridgeclassics), και διευθύνει διάφορα ερευνητικά προγράμματα.

Έχει συγγράψει τα βιβλία Greek comedy and embodied scholarly discourse (De Gruyter 2023) και The Invectives of Sallust and Cicero: critical edition with introduction, translation, and commentary (De Gruyter 2009) και είναι συνεπιμελήτρια των δέκα τόμων.

Εργοβιογραφικό