Οικονομάκη Ανδρονίκη

oikonom@lit.auth.gr
Γρ. 214 ν.κ.
Συνεργασία: μετά από συνεννόηση

Η Ανδρονίκη Οικονομάκη σπούδασε κλασική φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (Πτυχίο 1991, ΜΑ 2005), στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης  (PhD 2010) και υπήρξε μεταδιδακτορική υπότροφος του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Harvard (CHS-AUTH Fellow in Hellenic Studies, May 22, 2017 – May 21, 2018). Από το 2017 είναι Ε.ΔΙ.Π. στον Τομέα Κλασικών Σπουδών και μέλος του Εργαστηρίου Επιγραφικής και Παπυρολογίας του Α.Π.Θ. και διδάσκει Αρχαία Ελληνική Λογοτεχνία και Επιγραφική.

Στα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνονται η αρχαία ελληνική και λατινική επιγραφική, η ιστοριογραφία, ο αλφαβητισμός στην αρχαία Ελλάδα και η επική ποίηση. Έχει γράψει (με τον Γ. Ζ. Τζιφόπουλο) το βιβλίο Εισαγωγή στην αρχαία ελληνική επιγραφική (Θεσσαλονίκη 2015), έχει δημοσιεύσει λήμματα στο Wiley Blackwell Encyclopedia of Ancient History και άρθρα σχετικά με τις επιγραφές και τον αλφαβητισμό στην αρχαιότητα. Επίσης, συμμετέχει σε ερευνητικά επιγραφικά προγράμματα στη Μακεδονία και στην Κρήτη, καθώς και σε εκπαιδευτικά προγράμματα σε συνεργασία με αρχαιολογικά μουσεία και εκπαιδευτικούς φορείς.

Εργοβιογραφικό